Kaç Çeşit Forma Türü Vardır?


Forma çeşitlerini taraftar ve oyuncu forması olmak üzere iki ana başlık altında toplayabiliriz. Her spor branşının oyuncu ve taraftar forması vardır. Özellikle dünyaca ünlü spor kulüpleri yılda milyonlarca taraftar forması satmaktadır. Sponsorluk anlaşması yaptığı markanın ürettiği oyuncu formaları ile de sahaya çıkmaktadır. Hatta bu kulüplerin hemen hemen hepsinin taraftar forması satışı için kendi mağazaları dahi bulunmaktadır. Bu durum ülkemizdeki spor kulüpleri içinde geçerlidir. Gelin bu forma çeşitlerini yakından inceleyelim.

Taraftar Formaları

Bir spor kulübünü desteklemek amacıyla satın alınan formalardır. Sipariş üzerinde üretilmez, stoktan hazır satılırlar. Bir çoğu replikadır. Replikadan kasıt sahte değil orjinal markanın ürettiği maç formasına benzetilen fakat basitleştirmiş formadır. Örneğin maç formasında futbolcunun efor sarfettiği için rahatlığı düşünülerek daha maliyetli bir kumaştan yapılmış olabilir. Replikada ise ucuz kumaş kulllanılır. Çünkü taraftar bunu oturup izlemek için kullanacaktır. Görüntü olarak birbirine benzese bile taraftar formaları oyuncu formalarının basitleştirilmiş versiyonlarıdır. Replika formayı üreten de yine o markadır, yani orjinaldir.

Nike ve Adidasın bazı kulüpler için ürettiği maç formaları

Oyuncu Formaları

Amatör kulüpler, takım kuran gruplar ve profesyonel oyuncular için özel yapılan formalara oyuncu forması denir. Oyuncu formaları maç forması ve antrenman forması olarak da ikiye ayrılmaktadır. Bunun sebebi antreman formalarında numara, oyuncu adı ve sponsor reklamı fazla önem taşımadığından, sade ve rahatlık amacı ön plandadır. Hatta bazı takımlar antrenmanda forma yerine pamuklu tişört dahi kullanmaktadır. Maç formasında ise resmiyet ön plandadır. Hakemin futbolcuyu doğru teşhis edebilmesi için sırt numarası, izleyicilerin daha iyi görebilmesi için isminin formada yazılı olması önemlidir. Ayrıca spor kulüplerinin büyük bir gelirini oluşturan sponsor reklamı da taraftar formalarında olduğu gibi, oyuncu formalarında da önemli bir yere sahiptir. Yukarıda yer alan resimde bir döneme damgasını vurmuş, farklı markalar tarafından takımlara üretilmiş efsane oyuncu formalarını görmektesiniz.

Peki Biz Ne Tür Formalar Üretiyoruz?

Biz verilen sipariş doğrultusunda forma üreten bir firmayız. Özel formalar imal ediyoruz. Bünyemizde hem taraftar, hemde oyuncular için forma sipariş verilebilir. Spor külüpleri önemli maçlarında taraftarlarına satmak veya dağıtmak amacı ile bizden forma yaptırmaktadır. Ürünlerimizin çoğu ise oyuncular içindir. Bunlar amatör veya profesyonel spor kulüpleri, halı saha yada turnuva takımları ve okul takımlarıdır. Tüm özel forma siparişlerinizde hizmetinizdeyiz.