Çubuklu Forma Tasarımları

Efsane Çubuklu Formalar


Futbol Herşeyden önce, Gerek izleyici, Gerek Sporcu, Gerekse Oyuncu olsun, Milyonları peşinden sürükleyen bir Spor. Sadece Erkekleri değil, Bayanlarıda kendine hayran bırakıyor. Kimimiz iyi bir izleyici, kimimiz ise iyi bir oyuncu. Takım olarak oynanan sporların başında gelen Futbol, Tüm oyuncuların aynı renklerde tek tip giysiler ile sahaya çıkmasını gerektiriyor. Bu giysiye ise Üniforma dan türeyen bir kelime olan, Forma denilmektedir. Tabi yanında birde şort giyilerek oynandığından, Formanın altında kısa şortta olması gereklidir.

Herşeyden önce Forma demek, Takımın kimliği demektir. Renkleri takımın özünü oluşturmaktadır. Takımların formaları, Sahadaki rakip takımının formaları ile karışmaması için, Genelde iki renkli olur. Çünkü tek renk sayısı sınırlıdır. Bu sebepten dolayı, Birinci rengin yanında, İkinci bir renge ihtiyaç duyulmaktadır. Futbolun ilk dönemlerinde, Teknoloji ve imkanlar kısıtlı olduğundan dolayı, Forma tasarımları ya iki parçalı, Yada bir birini takip eden çizgilerden oluşuyordu. Galatasaray Formasının iki Parçalı, Beşiktaş ve Fenerbahçe formalarının çubuklu olmasının temelleri buna dayanmaktadır. Sadece üç büyüklerin Formaları değil, Avrupadaki büyük kulüplerin çoğuda, Ya parçalı, Yada çubuklu forma giymektedir. Tabi buda Çubuklu Efsanesinin Doğmasına Vesile olmuştur. Çubuklu Efsane formalarda, Dikey ve yatay çubuklu olarak ikiye ayrılmaktadır. Mesela Parma ve celtic gibi takımların Efsane forması, Enine çubukludur, ve takımla özdeşleşmiştir. Günümüzde halen Sahaya bu formalar ile çıkmaktadırlar.

Bir çok spor severde bu akıma uymuş ve ortaya bu efsane çıkmıştır. Müşterilerimiz arasından da, Bu forma tasarımına yoğun bir ilgi vardır. Özellikle çizgili forma istiyorum diye çok talep ile karşılaşmaktayız. Günümüzdeki en ileri baskı teknolojileri kullanılarak, Bu tasarımlar Daha şık ve göz alıcı hale gelmiş ve popülerliği daha fazla artmıştır. Ona olan taleplerde daha fazla artmıştır.

Dijital Baskı ile Şekillenen, Çubuklu Formalar

Artık forma dizaynları grafik ekimiz tarafından tasarlanmaktadır. Bu sayede formanın tipi, Renkleri, Yazı ve logoların tümü, Dijital ortamda hazırlanıp, Baskı makinalarından kumaşa basılmaktadır. Özel mürekkep teknolojisi ile kumaşın içine işlemektedir. Sağlamlığı daha fazla olmuştur. Eskiden yapılan yapıştırma baskılar gibi düşme ihtimali ortadan kalkmıştır. Yıkamada boya vermeyen bu ürünler, İlk günkü canlılığını uzun süre sürdürmektedir.

Tasarımındaki Özellikler

Desenler genişliğe göre hazırlandıktan sonra, Takımın renklerine göre renklendirilir. Formanın iki ve ya üç renkli olma durumuna göre tasarım şekillendirilir. Örneğin Kırmızı ve beyaz bir formaya yazılar siyah gelecekse üç renkli olur. Ancak bazen sipariş veren müşterilerimiz sadece iki renk ister. Bu durumlardada yazıların çubuklar ile karışmaması için çubuklar, sırtta numara ve ismin geldiği alanda kesilir. Böylelikle, daha göze hoş gelen ve karmaşadan uzak bir forma elde edilmiş olur. Modellerimizi Çubuklu Forma Çeşitleri sayfamızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.